Quickstep Impressive Classic Oak Natural Laminate Flooring has 8mm plank thickness and is part of the impressive collection and comes in brown oak.
Choosing Quick-Step to easily compliment as an excellent backdrop for natural-looking furniture and bright colours.
100% water-resistant and comfortable laminate floors are now able to be built in bathrooms without any dreaded consequences.
Easy to wipe everything from the stain-resistant top layer including children's crayons.
Basically, has a layer for its top - the sealant which is treated to be antistatic, water-resistant and scratch or stain-resistant.
Creating expansion gaps is vital for the avoidance of the floor upward warping make sure to follow the installation guide and leave at least 8 to 10mm along the walls, around radiator pipes and others.
The top sealant of every laminate is treated with an additional antistatic layer in order to prevent unpleasant electrostatic charges.
5415125119394
| Laminate Floors Specification |
| Finish Effect | Oak |
| Colour | Brown |
| Thickness | 8 mm |
| Plank Width | 190 mm |
| Product Range | Impressive |
| Planks Edging | Grooved |
| Plank Length | 138 cm |
| Code | IM1848 |
Book a fitting service for your QuickStep Impressive Classic Oak Natural Laminate Flooring, 8mm (Greater London Area only). Unfinished products might need additional sanding and sealing.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and optional no obligation free site visit. All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information please call our Floor Fitting Experts on 020 88309782.
User Reviews for QuickStep Impressive Classic Oak Natural Laminate Flooring, 8mm
- overall rating based on
4 reviews by registered buyers